22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаСпасовски: Засега нема кривична пријава за лажен здравствен сертификат

Спасовски: Засега нема кривична пријава за лажен здравствен сертификат

Тој нагласи дека секогаш кога се носи некоја одлука постојат луѓе кои бараат начин како да ја заобиколат и да не ја почитуваат.

Воглавно се почитува одлуката за посета на угостителските објекти и затворените трговски центри со ковид сертификат и засега нема кривична пријава за лажен здравствен сертификат, истакна министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

-Контролата за нејзино спроведување ја има Државниот пазарен инспекторат и тој во секој момент може да побара асистенција од МВР или Финансиската полиција. Ако има потреба од заеднички настап тоа го правиме постојано во целиот изминати период за сите контроли кои се однесуваат за заштита на здравјето на населението, рече Спасовски во интервју за ТВ Канал 5.

Тој нагласи дека секогаш кога се носи некоја одлука постојат луѓе кои бараат начин како да ја заобиколат и да не ја почитуваат.

Така е од почетокот на кризата, па до денешен ден. Постои одреден процент на граѓани кои секогаш истакнуваат некакви теории на заговор и непочитување на одлуки не водејќи сметка дека директно си наштетуваат на себеси, семејството и опкружувањето, рече Спасовски.

Нагласи дека веќе е отворен предмет за можна злоупотреба на здравствени сертификати, како што претходно имаше и за лажни ПЦР тестови и ги повика лекарите да не им даваат лажни потврди на граѓаните за да го избегнат вакцинирањето, за кое кажа дека е единствен начин за справување со пандемијата и ги повика граѓаните да се вакцинираат во што поголем број.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...