22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаСпасовски: Сите анализи и анкети покажуваат нова победа на СДСМ на локалните...

Спасовски: Сите анализи и анкети покажуваат нова победа на СДСМ на локалните избори

„Сите анализи и анкети покажуваат дека расположението во државата е дека СДСМ со коалицијата се фаворити и на овие локални избори. Очекувам дека со најдобрата понуда што ја имаме во делот на кандидати за градоначалници, советници и програма, како и коалициониот потенцијал ќе имаме победа на престојните локални избори“ кажа министерот за внатрешни работи и потпретседател на СДСМ, Оливер Спасовски во емисијата „Жешко политичко лето“ на Канал 5.

Тој додаде дека кадровската и програмската понуда за секој општина се подготвува внимателно со цел да се изберат вистинските кандидати и најдобрата програма за граѓаните.

Запрашан за тоа победата во кои општини, СДСМ ќе ја смета за победа на изборите, Спасовски одговори дека тие ја градат Северна Македонија како едно општество за сите во кое сите граѓани се важни.

„Нема неважна општина за СДСМ и коалицијата. Се подготвуваме за максимално добри резултати и убеден сум дека го имаме најдоброто решение за сите општини и Град Скопје“ кажа Спасовски.

Тој доаде дека се уште не се објавени кандидатите за градоначалници на неколку општини бидејќи во тек се внатрешни анализи кои треба да поминат низ органите и телата на паријата.

„Семејството, политичкото семејство, интересот на градот и државата и сето она што значи взаемна политика за сериозен напредок треба да бидат ѕвезда водилка и со таква политика ќе настапиме секаде“ кажа Спасовски.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....