10.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот Максим исклучен од СДСМ

Градоначалникот Максим исклучен од СДСМ

Откако не ја доби поддршката од СДСМ за уште еден мандат, актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски реши да оди самостојно како независен кандидат.

Од СДСМ кои за Куманово го кандитираа, Оливер Илиевски, секретар на општинската организација на партијата соопштија дека потегот на Димитриевски го олеснува изборот и дека тој што им врти грб на поддржувачите, на членството и базата на СДСМ, не може да биде најдобра опција за кумановци.

Тој пак одговори дека не врти грб и дека нема да дозволи да биде составен дел на одредени политички интриги на поединци.

Но, покрај тоа што не е кандидат на СДСМ, тој е и исклучен од партијата..
Генералниот секретар на партијата Љупчо Николовски, денеска промовирајќи го новиот кандидат за Куманово, рече дека Димитриевски сам се исклучил од партијата.

Од СДСМ нема засега официјален одговор кој партиски форум ја донел одлуката за исклучување на Димитриевски, односно дали тоа се случило на синоќешната седница на Извршниот одбор. Сепак, високи партиски извори потврдуваат дека исклучувањето е завршена работа.
„Согласно статутот на СДСМ, со ваквата одлука на Димитриевски автоматски се исклучува од членството во СДСМ“, велат од партиското раководство за „360 степени“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...