5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија Германски лекар: Пандемијата ќе заврши напролет

Германски лекар: Пандемијата ќе заврши напролет

Translate (Eng):[gtranslate]

Пролетта во 2022 година ќе биде означен крај на пандемијата со коронавирусот, а тогаш животот повторно ќе се нормализира, рече претседателот на Здружението на лекари во Германија, Андреас Гасен.

Тој вели дека неговата прогноза се потпира на фактот дека стапката на вакцинација ќе се зголеми, како и дека бројот на излекувани лица со антитела ќе биде многу поголем.

– Пролетта во 2022 година ќе биде означен крај на пандемијата со коронавирусот, а тогаш животот повторно ќе се нормализира. Оние кои не се вакцинирани, голема е веројатноста во наредните месеци да бидат заразени со ковид-19 – рече Гасен.

РЕКЛАМА

Со неговите предвидувања се согласуваат и други познати научници од Германија.

- Реклами -