20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Политичките партии и сите граѓани државата да ја нарекуваат Република Северна...

Заев: Политичките партии и сите граѓани државата да ја нарекуваат Република Северна Македонија

Апсолутно не е коректна употребата на Република С. Македонија и е понижување кон државата и Уставот кажа премиерот Зоран Заев денес на прес-конференција.

„Нашата држава се вика Република Северна Македонија, не Република С. Македонија, и тоа е понижување кон државата и Уставот на државата. Да не го почитувате Уставот на државата и името на својата земја, јас можам да разберам дека некој не се согласува со ваквиот процес, но сите се согласуваме со демократијата и демократијата вели тоа е новиот Устав кој што е изгласен со двотретинско мнозинство заради идните перспективи на децата, на младите, на нашите интеграции во ЕУ и НАТО. Односот кон Уставот на државата кажува секој поединец каков е всушност. Останува на сите поединци пред се на политички субјекти кои што се лош пример, да го променат тоа во иднина затоа што тоа е нашата реалност, тоа беше бреме едно кое што надвиснуваше 27-8 години над нашата земја, ги кочеше идните перспективи, пред се на идните генерации“, рече Заев.

Заев апелира на почитување на Уставот и бара политичките партии и сите граѓани државата да ја нарекуваат Република Северна Македонија.

Сител

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО

Бебе во тешка состојба донесено во прилепската болница – починало на пат кон Скопје

На 22.06.2024 во 16.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба, од неговта мајка Ф.Ј.(34)...