16.3 C
Ohrid
понеделник, мај 16, 2022
Почетна Свет Ким Џонг Ун ослабнал, па со закон забранил коментирање на неговата тежина

Ким Џонг Ун ослабнал, па со закон забранил коментирање на неговата тежина

Translate (Eng):[gtranslate]

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ослабнал неколку килограми, т.е. изгледа најслабо од кога било досега. Најновите фотографии покажуваат дека облеката му е преширока, а и не е тешко да се забелеижи дека тој навистина е ослабнат.

Имено, тој се појави на државната телевизија шетајќи опкружен со стотици деца во едно училиште.

37-годишниот Ким носи бела широка кошула, но сепак се гледа дека нешто е поинаку, бидејќи неговата облека порано му беше залепена за телото.

Шпекулациите за здравјето на Ким ја принудија владата да ги забрани коментарите за неговата тежина, откако и фотографиите, кои се појавуваа претходно годинава, покажаа драматична промена. На граѓаните преку државните медиуми им беше кажано дека „владетелот е здрав и само јаде помалку, бидејќи е свесен дека има недостатокот на храна“.

Сепак, се појавија информации дека Ким можеби направил операција за намалување на желудникот за да биде послаб, додека некои веруваат дека причината за губење на тежината е Ковид 19.