10.9 C
Ohrid
недела, октомври 24, 2021
Почетна Македонија Уште на самиот почеток на новата учебна година, ученици заразени со корона...

Уште на самиот почеток на новата учебна година, ученици заразени со корона вирус

Translate (Eng):[gtranslate]

Корона вирусот се шири во училиштата. Нови два случаи во средно и основно училиште во Кавадарци по досегашните 14, во неколку основни училишта во Скопје. Стравот кај родителите се шири, најмногу поради неизвесноста, како ваквиот модел на учење ќе влијае на епидемиолошката состојба со вирусот, и дали училиштата се подготвени целосно да ги спроведат протоколите за поголема безбедност. Министерката Царовска, смирува – во училиштата немало трансмисија на вирусот, а учениците не се заразиле во училница. Процентот на заразени ученици и наставници е речиси ист.

За јавноста е битно да знае дека во изминатиот ден имавме 14 позитивни случаи. Тоа е само 0,01 процент од вкупниот број ученици. Кои училишта, кои деца или кои наставници, знаат надлежните служби. Покажување со прст на ученик или школо, нема да донесе добро никому. Во моментов, со физичко присуство, настава посетуваат над 233.000 ученици во државата. Посакувам тој процент на заразени да остане во периодот кој следи, истакна Царовска, која потенцира дека единствениот и најдобар пристап кој може да го примениме во оваа пандемија е физичко присуство со почитување на протоколите – изјави Царовска.

РЕКЛАМА