20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Невработеноста во Северна Македонија е на историски најниско ниво

Заев: Невработеноста во Северна Македонија е на историски најниско ниво

Невработеноста за вториот квартал од 2021 година на историски најниско ниво од 15,9 отсто, објави премиерот Зоран Заев. Во споредба со истиот период лани, посочи тој, таа е намалена за 4,8 проценти. Како што наведува Заев, стапката на вработеност од крајот на 2020 година, односно во последните три квартали, расте со темпо од 1,5 отсто.

„И понатаму стапката на вработеност е доста висока кај мажите, на ниво од 55,8 проценти и е многу блиску до просекот на ЕУ (60 отсто), за разлика од жените кај кои оваа стапка изнесува 38,7 отсто. Владата на С.Македонија посветено работи на корекција на овој дисбаланс преку активните мерки за вработување каде оваа година за првпат се воведе принцип на искористување на овие мерки во сооднос 60 проценти за жени и 40 отсто од буџетот да бидат издвоени за поддршка на вработување на мажи“, напиша Заев на фејсбук.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО

Бебе во тешка состојба донесено во прилепската болница – починало на пат кон Скопје

На 22.06.2024 во 16.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба, од неговта мајка Ф.Ј.(34)...