22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаГордана Гоџо: Дали знаете дека само овластен здравствен работник смее да мери...

Гордана Гоџо: Дали знаете дека само овластен здравствен работник смее да мери температура?

Гордана Гоџо од Здружение за заштита на човековите права „Од нас, за нас“ на својот Фејсбук профил објасни дека само овластен здравствен работник може да мери температура на децата кои одат во училиште и дека доколку тоа не се почитува може кривиччно да се одговара.

-Пред училиште, некој послушник мери температура:

– Извинете, дали сте Вие овластен здравствен работник?

– Не, наставник.

– А дали знаете дека само овластен здравствен работник смее да врши преглед, во што спаѓа и мерење на температура?

– Така кажа директорот.

– А дали знаете дека тоа што Вие постапувате по наредба, не Ве ослободува од одговорност и можете да одговарате кривично?

Тука обично нема одговор.

– Во ред, мене како активист за заштита на човекови права, должност ми е да Ве предупредам. Вие си знаете како понатаму, пишува Гоџо.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...