28.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев: Се е законски во случајот со Кичеец

Заев: Се е законски во случајот со Кичеец

Премиерот Зоран Заев на денешниот настан по повод новата поштенска марка за 30-годишнината од независноста на земјата рече дека нема нарушување на прописите во случајот со сообраќајната несреќа на Зоран Милевски Чичеец

Осудениот на три години затвор откако го призна делото за случајот Текет изминатиот викенд беше еден од седуммината повредени во тешката сообраќајна несреќа што се случи попладнево на магистралниот пат Гостивар-Кичево, во близина на новоселските гробишта, а во која загина едно лице. Подоцна се испостави дека Кичеец го возиел едно од возилата.

– Маријан Спасовски, директорот на Управата за извршување санкции ми ги даде сите детали. Во текот на издржувањето на казната тој имал право од здравствени причини да излезе со комплетирана медицинска документација. Не знам зошто патувал со луѓе, но има право да патува. Има право на викенд, на годишен одмор и на лекување со прекин на казните. Моја должност беше да прашам како претседател на Влада и да проверам дали е се исправно по закон, рече денеска Заев.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат.

Поранешната министерка за финансии, Нина Ангеловска стана мајка за прв пат. Пред неколку дена, на свет, го донесе својот син Стефан. На социјалните мрежи...

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...