19.4 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаUncategorized @mkНајслаб одзив за вакцинација во Гостивар и Дебар

Најслаб одзив за вакцинација во Гостивар и Дебар

Неготино, Кавадарци и Охрид се трите града во кои над 60 отсто од населението примило барем една доза од вакцината против ковид-19, додека на дното на листата се Гостивар и Дебар, објави Министерството за здравство.

Гледано на цела територија на државата, 44,6 отсто од граѓаните над 18 години се вакцинирани барем со една доза.

Во Неготино, како прв град на списокот, една доза примиле 63,4 отсто, во Кавадарци 62,3 проценти, а Охрид 61,4 отсто.

Над половина од полнолетното население е вакцинирани со прва доза и во десет други градови: Гевгелија 59,8 отсто, Берово 56 отсто, Ресен 57,2 отсто, Битола 55,8 отсто, Ресен 57,2 отсто, Пехчево 53 отсто, Крушево 52,3 отсто, Валандово 53,3 отсто, Штип 51,9 отсто, Пробиштип 50,5 отсто.

Помеѓу 40-50 отсто опфат на вакцинирано население со барем една доза на вакцина има во: Демир Хисар, Велес, Св.Николе, Кочани, Делчево, К.Паланка, Струга, Прилеп, М. Брод, и Скопје,

Од 30-40 отсто вакцинирани се во: Кичево, Виница, Куманово, Кратово, Струмица, Тетово, Гостивар, Радовиш.

Гостивар и Дебар на дното на листата имаат по 30,5 отсто односно 31,7 отсто вакцинирани со една доза.

Од Министерството за здравство нагласуваат дека вакцините се безбедни и ги има во доволен број, па затоа апелираат на поголема заинтересираност, особено кај помладата популацијата.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...

Отровна змија касна турист во Охрид- Во болницата немало противотров

Турист од Холандија бил каснат од отровна змија во Охрид, но поради недостиг на серум во охридската болница, бил транспортиран со санитетско возило до...