22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаОбвинителката Вилма издала наредба да ја добие целокуоната документација за модуларните...

Обвинителката Вилма издала наредба да ја добие целокуоната документација за модуларните болници..

Обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска издала наредба до Бирото за јавни набавки за да ја добие целокупната документација за 19-те изградени модуларни болници во земјава, откако министерот за здравство Венко Филипче ги повика истражните органи да ги истражат јавните набавки.

Ова е сосема одделна истрага од онаа што го вршат петтемина основни јавни обвинители кои уште вршат увид по синоќешната катастрофа во Тетово.

Тетовската болница изгоре за неколку минути, а од ист материјал се направени и останатите 18.

Министерството за здравство и инвеститорите денеска преку соопштенија гарантираа дека сè е изградено по проект, по највисоки медицински и безбедносни стандарди.

Филипче рече дека поставувањето на центрите е под строга контрола и во согласност со Светска банка која го поддржа проектот и апелираше да не се создава недоверба кон модуларните болници кои спасуваат животи во ковидкризата.

„Оној дел од работите кои беа наша одговорност при изградбата на монтажните Ковид-центри, се реализирани согласно сите најсовремени стандарди за безбедност и квалитет“, кажа денеска компанијата „Брако“ која е испорачувач на модуларни префабрикувани контејнери.
Слободен Печат

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...