22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаИнститутот за судска медицина го зеде телото на 20 годишната девојка која...

Институтот за судска медицина го зеде телото на 20 годишната девојка која почина во тетовската болница

Институтот за судска медицинa го зеде телото на 20 годишната девојка која почина во тетовската болница непосредно пред да избие пожарот. Со помош на ДНК анализи идентификувани се телата на 14-мина коишто настрадаа во пожарот, но Институтот прави обдукција и на девојката на која пред пожарот и правеле реанимација и починала.

Директорот на Институтот Aлександар Станков информира дека е извршена обдукција и на помлада пациентка, чие што тело дополнително е донесено во Институтот за судска медицина. Таа починала пред избувнување на пожарот во ковид центарот во Тетово.

Телевизија Телма објави дека станува збор за девојка од 20 години, со церебрална парализа, која во моментот на избувнување на пожарот докторите ја реанимирале, но кога се појавил пожарот, нејзината реанимација е прекината, и заедно со мајка ѝ и медицинскиот персонал е веднаш извлечена надвор, без повреди или изгореници од пожарот.

Девојката, која веќе била почината, е однесена дома, но обвинителството дополнително ја додава во овој кривично-правен настан и бара нејзина обдукција, поради што е земена од семејството кое го подготвувало нејзиниот погреб.

Идентификацијата на телата е извршена со помош на роднините на починатите, МВР и Одделот за потраги.

Се очекува денеска телата на жртвите да им бидат предадени на семејствата.

Во пожарот во ковид центарот во Тетово сега веќе се 15 жртви. Во моментот на несреќата во просториите имало вкупно 26 лица.

Истрагата сѐ уште трае, а обвинителката за борба против организиран криминал и корупција Вилма Русковска ја побара целокупната документација од изградбата на модуларните болници.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...