22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаКамчев бара домашен притвор и тврди дека за помалку пари во САД...

Камчев бара домашен притвор и тврди дека за помалку пари во САД од притвор е пуштен полицаецот-убиец на Џорџ Флојд

Шовин, полицаецот од Минеаполис кој го уби афро-американецот Џорџ Флојд седејќи му на врат веќе е осуден на казна затвор. Денеска неговиот случај го спомна Орце Камчев, обвинетиот за Плацеви на Водно кога бараше ослободување од седуммесечниот притвор од Шутка.

Случајот во САД предизвика огромни протести против американската полициска бруталност, а иако не е под македонска јурисдикција, Камчев одлучи да се спореди со полицаецот-расист и да го внесе во македонските судски списи.

-Јас сум сега осуден со казна притвор, 7 месеци. Ако погледате во САД само пред година и половина се случија најголемите демонстрации и проблеми во историјата на САД. Дерек Шовин,полицаецот, кој што го уби Џорџ Флојд и по што настана ерупција на незадоволство во САД беше ослободен со кауција од 1 милион долари, почитуван судија. Кауција од 1 милион долари за убиство на полицаец, за кое се подигна цела Америка, цел свет. Јас понудив на овој суд четири, пет, шест милиони долари во гаранција, седумстотини илјади евра во готови пари, понудив акции во вредност од 1.200.000 евра и седам во притворот во Шутка, рече во своето барање пред судот Камчев.

Извор: Телма

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...