19.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаНајавено ново поскапување на зејтинот. (Видео)

Најавено ново поскапување на зејтинот. (Видео)

Цените на сончогледот на светските берзи урнебесно растат и веќе не е можно да се издржи ни со сегашната продажна цена во Македонија, вели за „Слободен печат“, Румен Смилевски, претседател на Одборот на директори во велешката фабрика „Благој Ѓорев“.

„Благој Ѓорев“ е единствената фабрика кај нас која произведува масло за јадење од сончоглед, за разлика од другите кои купуваат нерафинирано масло па го доработуваат. Ако порано го плаќавме сончогледот по цена од 280 евра за тон сега тој достигна 450 евра за тон. Урнебесно! А, според берзите уште и ќе расте цената. Ние со вакви цени не можеме да го задржиме сегашното ниво. Сега имавме состанок и веќе разговараме за зголемување на цената – вели Смилевски.Тој вели и дека не може да разбере зошто домашните земјоделци не се ориентираат на производство на сончоглед, кога „Благој Ѓорев“ нуди сигурен пласман и добри цени.

Според Смилевски, во последниве години најмногу се стигнало до 10.000 тони откуп, но во некои поранешни времиња, кога на нивите масовно можел да се забележи сончогледот, се откупувале и над 40.000 тони.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиљановска не знае колку чинело патувањето во Берлин

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска во изјава за медиумите, а по прашање во врска со нејзиното патување во Берлин каде што учествуваше на Конференцијата...

Бајден: Нема да го помилувам мојот син ниту да му ја ублажам казната

Американскиот претседател Џо Бајден нема да го помилува својот син Хантер или да му ја ублажи казната за три кривични дела поврзани со купување...

Двојно убиство доцна вечерва ја потресе Македонија

Двојно убиство се случи вечерва во еден град од источниот дел од државата, дознава 24инфо.мк. Жена на возраст од 37 години со нож го усмртила...

Македонската јавност згрозена: Четири лица тепале мајка пред нејзините деца

На 17.05.2024 во Виница, пријавените физички ја нападнале М.Р.(31) пред нејзините малолетни деца. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава против С.Д.(35) од...