18.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Свет Кучето ЛEO ја турка количката на својот неподвижен сопственик. (Видео)

Кучето ЛEO ја турка количката на својот неподвижен сопственик. (Видео)

Translate (Eng):[gtranslate]

Авторот на видеото е направено од случаен турист во Мексико во 2019 година.

Кучето-помошник Лео е истренирано и научено да му помага на својот неподвижен сопственик Овен.

Овен му кажал на туристот дека Лео е трениран од страна на неговиот вујко и дека тој без него да си го замисли животот. Лицата со разни инвалидитети и потешкотии живеат многу полесно со помош на кучињата за тераписки цели бидејќи тие им пружаат помош со стекнување на одредени вештини.

РЕКЛАМА

Тренираните кучиња им помагаат на луѓето кои се неподвижни и во инвалидски колички и наместо нив го вклучуваат или исклучуваат светлото, им носат.

- Реклами -