21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаСветКучето ЛEO ја турка количката на својот неподвижен сопственик. (Видео)

Кучето ЛEO ја турка количката на својот неподвижен сопственик. (Видео)

Авторот на видеото е направено од случаен турист во Мексико во 2019 година.

Кучето-помошник Лео е истренирано и научено да му помага на својот неподвижен сопственик Овен.

Овен му кажал на туристот дека Лео е трениран од страна на неговиот вујко и дека тој без него да си го замисли животот. Лицата со разни инвалидитети и потешкотии живеат многу полесно со помош на кучињата за тераписки цели бидејќи тие им пружаат помош со стекнување на одредени вештини.

Тренираните кучиња им помагаат на луѓето кои се неподвижни и во инвалидски колички и наместо нив го вклучуваат или исклучуваат светлото, им носат.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...