16.3 C
Ohrid
понеделник, мај 16, 2022
Почетна Македонија Ништо од очекувањата: Еве Колку "Бyгapи" се пoпишaле во Македонија?!

Ништо од очекувањата: Еве Колку “Бyгapи” се пoпишaле во Македонија?!

Translate (Eng):[gtranslate]

Бугарија со крокодилски солзи за пописот во Македонија. Тие очекуваме стотици илјади Бyгари на пописот во Македонија, а од попишани 91.681 човек, едвај 72ца се попишале за Бyгари.

Веќе во бyгарската јавност е отворена дискусија дека имале околу 130.000 бyгарски државјани од Македонија, што секако е манипулација и бројката е далеку помала, околу 35.000, но дека сите се иселени од државава, па така нема да земат учество на пописот, што значи Бyгарите ќе останеле непопишани.
Извор:Мкд Денес