22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаСветМаорите со петиција бараат да се смени името на Нов Зеланд

Маорите со петиција бараат да се смени името на Нов Зеланд

Партијата на народот Маори (Те Пати Маори) на Нов Зеланд започнале петиција за промена на официјалното име на земјата во Аотеароа, што е името на автохтониот јазик на оваа земја.

Лидерите на партијата која ги застапува интересите на народот Маори, Равири Ваитити и Деби Нгарева-Паркер, изјавиле дека оваа партија сака да го усклади името на земјата со јазикот Те Рео Маори, што е воедно јазик на овој автохтон народ, пишува “Guardian”.

“Одамна беше кога Те Рео Маори беше вратен на вистинското место како прв и официјален јазик на оваа земја. Ние сме земја во Полинезија – ние сме Аотеароа. Тоа е името кое ќе ја обедини нашата земја. Другите се обидуваат оваа тема да ја искористат за поделби. Нов Зеланд е холандско име”, рекле службениците.

Петицијата освен што бара промена на името на земјата, исто така ја повикува и владата на Нов Зеланд да ги врати оригиналните имиња на сите места и градови до 2026-та година.

“Луѓето од земјата се болни до смрт поради тоа што имињата на нашите претци се осакатени и занемарени. Ова е 21-ви век и тоа мора да се промени. Должност на владата е да направи се што може да се врати полноправниот статус на нашиот јазик. Тоа значи дека тој мора да биде достапен на телевизија, на радио, на патоказите и во образовниот систем”, стои во петицијата.
Извор:Точка

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...

Ослободено мече кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

ЦУК: Утрово во 7.35 часот на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови. Секторот...