29.9 C
Ohrid
вторник, јуни 18, 2024
ПочетнаМакедонијаНАМЕСТО МЕРКЕЛ, СИНОЌА ВО СКОПЈЕ ПРИСТИГНА (ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ) БЛАГОЈ БОЧВАРСКИ

НАМЕСТО МЕРКЕЛ, СИНОЌА ВО СКОПЈЕ ПРИСТИГНА (ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ) БЛАГОЈ БОЧВАРСКИ

Прошталната турнеја на “Западен Балкан” на “frau” Меркел во текот на вчерашниот ден започна во Белград, за денеска да продолжи во Тирана со официјални средби со водачите на Западен Балкан. Поради кои причини Меркел го одминува Скопје не е познато, но во јавноста се шпекулира дека доволно било што Меркел ја посети Република Македонија пред референдумот за промена на името во 2018 година.

Наместо германската канцеларка сепак Скопје можеше синоќа да се радува што на Железничката станица во центарот на нашата “претстолнина” и покрај ваквото одминување на Меркел на Скопје и кај нас пристигна нешто европско, а тоа е т.н. европски воз во рамки на турата “Connecting Europe express”. Со возот на радост на цела нација пристигна и нашиот Министер за трнспорт и врски г-динот Благој Бочварски, кој што беше присутен на Самит за развој на железничкиот сообраќај во земјите во “Западен Балкан”.

Овој самит за нашата држава беше од особена важност имајки предвид дека Македонија е заобиколена со проектот за изградба на брза железница кој што е финансиран со европски пари и кој завршува на нашата северна граница според досегашните планови и проекти за развој на истиот.
Bregalnicki.Mk

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе-Со такси тргнала да си оди, но не стигнала дома..

Веќе втор ден се трага по Злата Јанкова (45) од Свети Николе, која во неделата околу 15 часот тргнала да си оди дома, во...

Четири и пол часа траела операцијата на ПСС за извлекување на телата на сопружниците од Ресен кои загинаа во страотна сообраќајна незгода !

Четири и пол часа траела операцијата на Планинарската спасителна служба за извлекување на беживотните тела на сопружниците од Ресен кои со своето возило излетале...

Фондот пак го одби Леонид да му даде пари за лекување, објави Андоновски

Заменик-народниот правобранител, Јован Андоновски, објави дека Фондот за здравство одново донел решение со кое одбива да го плати лекувањето на Леонид Индов во Виена....

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов.

На 89 годишна возраст почина првиот претседател на Собранието на самостојна и суверена Република Македонија, Стојан Андов. Андов е роден во Кавадарци на 30 ноември...