20.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 24, 2024
ПочетнаМакедонијаОбвинувањата на Хоџа дека протестите на лозарите имаат политичка позадина, ги налути...

Обвинувањата на Хоџа дека протестите на лозарите имаат политичка позадина, ги налути земјоделците

„Каде има политика ?! Ај, да видиме, јас телефонот ќе го дадам, да видиме дали некој како Здружение ми се јавил мене од партија?! Па, сами луѓето си го организираа ова тука, тие што чекаа 70 луѓе и нивните фамилии дојдоа…јас не повикав пред „Тиквеш“ кога бев – да повикам, ајде луѓе…Ако има политика, лично има од министерот и вината е од министерот…бидејќи кој го натера него на штрајкот да ги донесе, ајде нас ни вика градоначалникот како домаќин на општината Неготино, да го пречекал, ами што мајка бара Панчо Минов, што мајка бара тој советникот на градоначалникот, и тоа до министерот стојат и се вмешуваат во муабетот…?!“, вели Дано Јошев, претседател на Регионалното здружение „Тиквешки лозаро-овоштари“ од Кавадарци. Тие тврдат дека ниту биле политички инструирани, ниту пак терале политика, туку дека само си бараат достојна цена за вложениот труд, а ако некој терал политика, тоа била власта, односно министерот.

Обвинувањата на министерот Хоџа дека протестите на лозарите имаат политичка позадина, ги налути и останатите македонски земјоделци. Од новоформираните тутунски здруженија велат дека во реакцијата на министерот ја препознаваат истата шема како и при нивните протести пред ланскиот откуп на тутунот и се закануваат дека во знак на солидарност и на поддршка на лозарите, повторно ќе го активираат сеземјоделскиот „Петровденски“ протест.

„Недозволиво стана, министерот секој револт и секое незадоволство што се јавува оправдано кај земјоделците да се етикетира на ваков начин., туку и да се дава по политички етикети дека земјоделците некој ги манипулира и политички ги мотивира. Самото незадоволство, самата девалвација на нашиот труд, се мотивираат земјоделците и си протестираат, си ги бараат правата, си бараат маката да им се исплати….Министерот така ги наруши нашите протести, ги етикетира како политички, сега истото им се прави и на лозарите..“, посочува Игор Мирчески, координатор на новоформираните тутунски здруженија.

Извор: Алфа.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Прилепчанецот Сашо е новиот победик во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“

Со над 6.000 освоени смс-гласови, македонскиот натпреварувач Сашо Башески вечерва победи во регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“. Талентираниот прилепчанец со месеци важеше за...

ЦУК: Во поплавена куќа во Јегуновце има заглавено семејство

Во поплавена куќа во општина Јегуновце, во с. Сиричино има заглавено семејство, информира Центарот за управување со кризи. Тетовската ТППЕ работи на нивно извлекување.

Донев до Костадиноска Стојческа: Јас и Охриѓани нема да ви простиме!

Пратеникот Сашо Донев од говорницата на Собранието ја потсети поранешната министерка за култура Бисера Костадиноска Стојческа за се што не направила за Охрид. ВИДЕО

Бебе во тешка состојба донесено во прилепската болница – починало на пат кон Скопје

На 22.06.2024 во 16.20 часот во Полициската станица Прилеп било пријавено дека во болницата во Прилеп во тешка здравствена состојба, од неговта мајка Ф.Ј.(34)...