29.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаОд 120 илјади лица во Македонија кои се изјасниле за Бугари, само...

Од 120 илјади лица во Македонија кои се изјасниле за Бугари, само 72 се попишале како Бугари

Ќе им ги одземат ли БГ пасошите? Од 120 илјади лица во Македонија кои се изјасниле за Бугари, само 72 се попишале како Бугари.

Веднаш по почетокот на пописот во нашата држава, од Бугарија пристигна барање да им се одземе бугарското државјанство на оние лица, кои во Македонија се декларирале со различна етничка припадност од бугарската, а имаат добиено бугарско државјанство врз база на етничката свест како Бугари.

Ова го побараа од бугарската фондација „Македонија“ која вели дека ќе испрати писмо до претседателот на Народното собрание и до претседателот на државата со цел, да се воведат промени во Законот за бугарско државјанство.

Денес се огласи и поранешниот конзул на Бугарија во Чикаго, Иван Анчев вели дека само 72 жители на Македонија досега се изјасниле како Бугари на пописот на населението кој се спроведува месецов.

Тој во текст за порталот Фактор.бг додава дека ако на пописот само 1.000 луѓе покажат бугарско национално чувство, тоа би ја лишило Софија од секакви аргументи во актуелниот спор со Скопје.

Тој во текст за порталот Фактор.бг додава дека ако на пописот само 1.000 луѓе покажат бугарско национално чувство, тоа би ја лишило Софија од секакви аргументи во актуелниот спор со Скопје.

Извор: Info7news

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...

Тепачка помеѓу две семејства во Штип, полицијата приведе 11 лица

На 13.07.2024 во Штип, полициски службеници од СВР Штип ги лишил од слобода З.М.(27), М.С.(29),М.К.(27), А.К.(24), М.К.(50), М.К.(30), Ш.К.(52), Е.Д.(43), Џ.Д.(23), А.Д.(25) и Џ.Ј.(28)...

Припадничките на АРМ рамо до рамо со своите колеги, вклучени во гаснење на пожарите

Припадници на Армијата и денеска остануваат ангажирани во гаснењето на пожарите кои беснеат во Македонија. -Рамноправно со своите колеги од вториот пешадиски баталјон, армиските припаднички...