28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаНе можеа повеќе да чекаат на државата: Жителите на Маврово сами ја...

Не можеа повеќе да чекаат на државата: Жителите на Маврово сами ја исчистија потопената црква Св. Никола

Црквата „Св. Никола“ во Маврово е вистинска туристичка атракција, изградена во 1850 година.
Но, со изградбата на Мавровското езеро, се потопиле многу делови од старите села кои се наоѓале таму, вклучувајќи ја и старата црква.

„Св. Никола“ долго време беше под вода, но поради повлекување на езерото и сушите, таа сега е на суво и со помош на Мавровчани, полека го враќа својот сјај.

Црквата долго време беше запуштена, но според фотографиите кои се појавија на Твитер очигледно е дека таа изгледа многу подобро од претходно.

„Се фатија група Мавровчани и го направија ова сами, исчистија тони шут, стабилизираа камбанеријата, средија. Можело и без да чекаш државата да напраиш нешто за МК. Алал да им е“, стои во твитот кој се споделува на социјалните мрежи.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Скопјанецот на малолетните деца им направил коктел со таблети, па откако паднале во бесознание ги оставил така..

Алкохол во комбинација со антидепресиви. Тоа е коктелот кој четириесетгодишниот скопјанец им го дал на четирите деца кои престојувале во неговиот дом. Обвинителството попладнево...

„Повредата на бебето е настаната при земање крв за анализи“: Комисија ќе го истражува случајот на Детска клиника

Мемеди синоќа заедно со министерот за здравство Арбен Таравари го посетија семејството на тримесечното бебе. МАКЕДОНИЈА ВО ПОНЕДЕЛНИК „Повредата на бебето е настаната при земање крв за...

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...