5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија Стојанче Ангелов ги предупредува градоначалниците: Ќе имаме поплави, бидете спремни !!

Стојанче Ангелов ги предупредува градоначалниците: Ќе имаме поплави, бидете спремни !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Заедно со луѓето од проценка на ризик и загрозување заклучивме следуваат поплави во Македонија за неколку недели, можеби и за еден месец, рече директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, за ТВ21.

Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК), Стојанче Ангелов, вечерва во емисијата „Клик плус“ на ТВ21 предупреди дека согласно проценките, за еден месец ќе имаме големи поплави.

Заедно со луѓето од проценка на ризик и загрозување заклучивме следуваат поплави во Македонија за неколку недели, можеби и за еден месец, затоа што вообичаено е после вакви суши да има поплави. Тоа не значи дека сигурно ќе има, но затоа јас сега ги предупредувам градоначалниците да засукаат ракавите и да ги исчистат каналите. Пред пожарите ги предупредив градоначалниците дека можат да се потпрат само на два хеликоптера во случај на пожар, бидејќи авионите не беа во функција. Тоа е суровата реалност – рече Ангелов.

РЕКЛАМА
- Реклами -