30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаКондовски: Браќата Манаки, дале огромен придонес за светската кинематографија. Нив им должиме...

Кондовски: Браќата Манаки, дале огромен придонес за светската кинематографија. Нив им должиме што Битола ја поставија високо на светската мапа на филмот!

Браќата Манаки, како први сниматели на Балканот, дале огромен придонес за светската кинематографија.
Нив им должиме што Битола ја поставија високо на светската мапа на филмот!
Чест ми беше денеска да положам свежо цвеќе на гробот на Милтон Манаки на Влашките гробишта во Битола и заедно со Коста Хаџи Антоновски, еден од основачите на фестивалот „Браќа Манаки“ и оние кои сега преку фестивалот го продолжуваат нивното големо дело, да им оддадам должна почит.
Нека им е вечна слава!

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...