20 C
Ohrid
четврток, јуни 13, 2024
ПочетнаМакедонијаСекој момент може да се сруши: Еве како изгледа првото училиште во...

Секој момент може да се сруши: Еве како изгледа првото училиште во кое се учело македонски јазик !!

Колку многу кажуваат овие слики за нас. За недостигот од меморија и почит, за некултурата и неодговорноста, за алчноста и егоизмот, за кусогледоста… За дното до кое сме клапнале. Безнадежно.
.
.
Во оваа зградичка е отворено ПРВОТО училиште на македонски јазик. Се наоѓа во селото Подвис, на 10 километри југозападно од Кичево. На денешен ден во 1943 година, училиштето започнало да работи. Во слободното Кичево, првата и единствена слободна територија во Македонија – овде првпат прозвучил македонскиот јазик. Првиот час бил одржан од страна на учителот Василко Лазарески. Иако објектот има статус како споменик на културата и постојат иницијативи за негово возобновување, сепак и понатаму останува во руинирана состојба.

/>

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Три часа по пријавата е пронајдено исчезнатото момче во Битола – полицијата со први детали

Во 21 часот и 30 минути таткото на исчезнатото момче пријавило во полициска станица дека е исчезнат неговиот син. Полицијата веднаш излегла на терен...

Апел на социјалните мрежи за исчезнато младо момче од Битола

На социјалните мрежи се шири апел за младо исчезнато момче во Битола. -Исчезнато е лицето Стефан Ангеловски од населба. Г. Оризари, висок 190см. тежок околу...

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња

Преку проектот „За сите деца“, Општина Охрид за прв пат организира богата културно-забавна програма посветена на најмладите охриѓанчиња и најмладите гости кои летуваат во...

Маж и жена фатени при грабеж на црква во Радовиш

На 10.06.2024 во 13.30 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш ги лишиле од слобода С.Р.(37) од Република Хрватска и...