22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаСимовски: До утре очекуваме да бидат попишани 1.000.000 милион граѓани

Симовски: До утре очекуваме да бидат попишани 1.000.000 милион граѓани

Бројот на оние што одбиваат е незначителен, а по разговорите, кај нив повеќе нема двоумење и се попишуваат. Оние што повикуваат на бојкот, главно преку социјалните мрежи, не ѝ мислат добро на државата, вели првиот човек на Државниот завод за статистика
Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски вели дека процесот на попишување се одвива со посакуваниот интензитет и без проблеми. Тој очекува до утре да бидат попишани еден милион граѓани.

„До вчера се попишани точно 800 008 граѓани, а до утре очекуваме бројка од еден милион попишани граѓани. Бројот на оние што одбиваат е незначителен, а по разговорите, кај нив повеќе нема двоумење и се попишуваат. Оние што повикуваат на бојкот, главно преку социјалните мрежи, не ѝ мислат добро на државата. Повторувам дека пописот е статистичка, а не политичка операција“,

рече Симовски одговарајќи на новинарски прашања за време на денешната посета во Дебар.
Заедно со соработниците тој имаше средба со пописната комисија, како и со градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука.

„Целта на нашата посета беше одблизу да се запознаеме со текот на пописните активности во пописниот реон 24, кој ги опфаќа општините Дебар и Центар Жупа. Можам да кажам дека овдека пописот се одвива според планираната динамика. На ова подрачје досега не е регистриран случај на одвивање некој да биде попишан“,

рече Симовски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...