21.8 C
Ohrid
сабота, јули 20, 2024
ПочетнаМакедонијаТупурковски: Јас кога предложив историски договор со Албанците, добив „кече на главата“

Тупурковски: Јас кога предложив историски договор со Албанците, добив „кече на главата“

30 години се извонредно многу во сечија историја, не само во македонската, изјави поранешниот потпретседател на Владата по независноста, Васил Тупурковски на трибината „Патот до независноста“.

Тој информира дека во 1994 година предложил историски договор со Албанците и добил кече на глава.

СДСМ не можеше на никој начин тоа да го проголта, а сега партијата има друга улога што ме радува. Важно ми е дека тогаш не можевме да оптираме кон такви големи идеи за државата. Единствено од сето тоа беше Законот за образование на мајчин јазик, вели Тупурковски и додава:

-Ако вечно се заминаваме со тоа што било, губиме идеја за тоа што помалку треба да биде и што е значајно во оваа држава, кажа Тупурковски.

Извор: Локално

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...

Пожарникари утрово го извлекоа телото на давеникот во Дојранското Езеро

Во раните утрински часови извлечено телото на мажот кој вчера се удави во Дојранско Езеро. Тројца пожарникари од ТППЕ Струмица утрово го извлекле телото. од СВР...