8.9 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаUncategorized @mkДУИ треба да одговара за загинатите мајки,татковци и млади луѓе во модуларната...

ДУИ треба да одговара за загинатите мајки,татковци и млади луѓе во модуларната болница – соопштение на Алијанса и Алтернатива

Престанете да изигравате жртва. Коалицијата Алијанса на Албанците и Алтернатива отсекогаш ги почитува и вреднува достоинтсвото и важната улога на жената Албанка. Од друга страна, јавноста добро знае кој ги обезвреднува и навредува албанските мајки и жени.  Корупцијата и криминалот не можете да ги скриете со родовата еднаквост и неоснованата улога на жртва.  Вие треба да одговарате за загинатите мајки, татковци и млади луѓе во модуларната болница во Тетово, се вели во реакцијата на Алијанса за Албанците и Алтернатива на вчерашното соопштение на ДУИ.

„Протестот и искажаниот револт не е организиран од страна на албанската опозиција. Присуството на наши членови и симпатизери е чин на граѓанска свест и одговорност и нивното присуство е како и на останатите граѓани на Тетово. Ние не сме ДУИ да фрламе со камења и да криеме рака. Таквиот чин не е наша политичка карактеристика. Протестите организирани од наша страна отсекогаш биле транспарентни за јавноста, и такви ќе останат и во иднина.

 

Во меѓувреме имаме информации дека дел од демонстрантите се повикани на разговор во полициска станица. Ги повикуваме органите за јавен ред и мир, и овој хибриден режим, да престанат со уцените и притисокот врз граѓаните. Причините за вчерашните инциденти во Тетово да ги бараат во нивното политичко делување, начинот на досегашното владеење, честите трагедии и присилниот пристап кон искажување протест и револт на граѓаните“, се вели во соопштението на Алијанса за Албанците и Алтернатива.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...