34.9 C
Ohrid
понеделник, јули 15, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев од дуелот: Реков дека е банално прашањето за други способни во...

Заев од дуелот: Реков дека е банално прашањето за други способни во СДСМ, а не за прашањата за пожарот

„Народот препознава дека ВМРО-ДПМНЕ ја злоупотребува трагедијата во Тетово за политички цели. Никогаш не реков дека е банално да одговараме на прашањата за трагедијата. Банално е да се прашува дали има некој што може да го замени Заев во СДСМ. За трагедијата ќе одговараме и зборуваме колку што е потребно“ кажа премиерот Зоран Заев на дуелот со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на Канал 5.

Само вам ви личи да имате толку голема желба за власт што се обидувате политички да профитирате од се. Вие сте станале истражител, ги коментирате сите детали, од ракав тропате работи кои се далеку од секоја можна вистина“ му се обрати Заев на Мицкоски.

Премиерот додаде дека е проѕирно злоупотребувањето на оваа трагедија од страна на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ. Тој додаде дека граѓаните го гледаат и препознаваат тоа.

„Сеете лаги, манипулирате, поттикнувате антиваксери, неодговорно ја замајувате јавноста, додека Владата се труди да ги заштити животите на граѓаните, да мотивира вакцинација и да имаме мотивирани здравствени работници кои посветено го сочувуваат здравјето на граѓаните“ рече Заев.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Кумановец два пати ја мажел малолетната ќерка за пари, сакал и трет но таа избегала и пријавила во полиција

Таткото на малолетна кумановчанка два пати ја мажел за пари. Се обидел истото да го направи и по трет пат се додека таа не...

Фатиме Фетаи стана доктор на науки

Обвинителката Фатиме Фетаи го одбрани докторскиот труд на тема „Главна расправа во практиката – предизвици и дилеми“ на правниот факултет „Јустинијан Први“. На одбраната,...

Градоначалникот Пецаков: На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ...

На мое големо задоволство, заедно со премиерот Христијан Мицкоски денеска официјално го означивме почетокот на изградбата на новата спортска сала во ООУ „Ванчо Николески“...

Мицкоски од Охрид: Започнуваат значајните проекти кои им беа ветени на граѓаните.

Денес сум во Охрид каде започнуваат значајни проекти ветени на граѓаните. - Ветивме и остваруваме - камен темелник на спортска сала во Лескоец. Спортската...