8.1 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија Овој Македонец може да предава на 4 универзитети, но за жал никој...

Овој Македонец може да предава на 4 универзитети, но за жал никој не сака да го вработи, и покрај што лично им пишал на нашите министри!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Заев постојано ветуваше дека ќе ги врати младите во земјава, дека животот ќе се подобри, а Македонија ќе стане подобро место за живеење. Сепак, разните сведоштва го покажуваат спротивното. Еден таков доказ е и случајот со Филип Петковски кој е револтиран од институциите и државата, која не му дава шанси за подобар живот.
Статусот ви го пренесуваме во целост:

„Денес се јавив да го откажам станот во кој живеам… Затоа што сум невработен, а притоа решив да останам да живеам во земјава, бидејќи на пет минути читав статуси како премиерот Зоран Заев и неговата СДСМ – Социјалдемократски сојуз на Македонија сакаат да ги вратат младите во Македонија. Еве нѐ, вратени сме! Зошто сум невработен? Имам докторирано на еден од најпрестижните универзитети во светот и имам работено во неколку интернационални организации вклучувајќи го и УНЕСКО. Министерката Ирена Стефоска инистира на заштита на културно наследство, а јас сум единствениот човек во државава што има докторирано на таа тема и што вистински знае како функционира УНЕСКО. Во Министерство за култура, покрај тоа што ми ги одбија проектите поврзани со културно наследство, ми немаат вратено на ниту еден мејл, а причината (за која неформално дознав) е језива за споделување на фејсбук бидејќи ептен ќе го наруши имиџот на институцијата и на партијата. Мејлови имам пратено и во Министерство за образование и наука и до министерката Мила Царовска, но немам одговор. Со образование се бавам веќе 4 години и работев како асистент на УКЛА, а тука можам да предавам на најмалку 4 универзитети. Зошто никој не сака да ми го прочита CV-то и да ми даде шанса? Не е дека молам некого да ме бутне да работам во јавна администрација без никакви квалификации. Вистински сакам да останам во земјава и да направам некаква промена, бидејќи можам и знам. Каде грешам, како правилно да постапам?“ – пишува Филип Петковски.

РЕКЛАМА
- Реклами -