18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонија52-годишна тетовка трипати била позитивна на корона- поминала без болничко лекување

52-годишна тетовка трипати била позитивна на корона- поминала без болничко лекување

52-годишна жена од Тетово трипати била позитивна на корона вирус. Ниту еднаш не била во болница, а по третото излекување се вакцинирала.

Пациентката првпат била позитивна лани во јули, потоа корона вирусот и бил откриен и на почетокот на декември во ланскиот есенски бран.

Третпат, ова лето повторно била дијагностицирана како позтивна на корона вирус.

Сите три заразувања ги поминала со домашно лекување. Жената имала коморбидитети, хипертензија и хронично заболување на бубрезите.

Откако трипати прележала, жената се вакцинирала со две дози Синовак.

Покрај неа, уште 522 -ца пациенти биле позитивни на корона вирсот по два пати.

Податоците ги објави Институтот за јавно здравје во редовната седмична анализа на податоците поврзани со корона вирусот.
Извор: Телма

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...