5.9 C
Ohrid
петок, октомври 15, 2021
Почетна Македонија 52-годишна тетовка трипати била позитивна на корона- поминала без болничко лекување

52-годишна тетовка трипати била позитивна на корона- поминала без болничко лекување

Translate (Eng):[gtranslate]

52-годишна жена од Тетово трипати била позитивна на корона вирус. Ниту еднаш не била во болница, а по третото излекување се вакцинирала.

Пациентката првпат била позитивна лани во јули, потоа корона вирусот и бил откриен и на почетокот на декември во ланскиот есенски бран.

Третпат, ова лето повторно била дијагностицирана како позтивна на корона вирус.

РЕКЛАМА

Сите три заразувања ги поминала со домашно лекување. Жената имала коморбидитети, хипертензија и хронично заболување на бубрезите.

Откако трипати прележала, жената се вакцинирала со две дози Синовак.

Покрај неа, уште 522 -ца пациенти биле позитивни на корона вирсот по два пати.

Податоците ги објави Институтот за јавно здравје во редовната седмична анализа на податоците поврзани со корона вирусот.
Извор: Телма

- Реклами -