15.6 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридКирил Пецаков: Нека е честит 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна...

Кирил Пецаков: Нека е честит 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба!

Кандидатот за градоначалник на Охрид, Кирил Пецаков, упатува честитка по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба.

Во честитката се вели:

“23 Октомври – Симбол на непокор, патриотизам и слобода.

Дамјан Груев, Иван Хаџи Николов, Петар Поп Арсов, Христо Татарчев, Христо Батанџиев и Андон Димитров ја основаат Македонската револуционерна организација на 23 октомври 1893 година во Солун.

Саможртвата и идеалите на борците за независна Македонија се должни за почит и вечен аманет.

Нека е честит 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба!

Идејата е вечна!
Да живее Организацијата!
Да живее Република Македонија!”

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...