28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаОхридЗдравевски: Младите заслужуваат да создаваат иднина дома, во Охрид

Здравевски: Младите заслужуваат да создаваат иднина дома, во Охрид

Младите заслужуваат да создаваат иднина дома, во Охрид. Гарантираме работа, промени и создавање проекти со идниот градоначалник на нашиот Охрид, Д-р Кирил Пецаков, истакна на денешната прес-конференција кандидатот за советник во општина Охрид, од ВМРО-ДПМНЕ, Александар Здравевски и наброја дел од проектите посветени на младите.

“ИЗГРАДБА НА МЛАДИНСКИ ЦЕНТАР со библиотека, читална, простор за дебатен клуб, кариерен центар, простор за семинари, кафе бар кој освен за пауза идеален и за настапување на охридски бендови, а воедно и простор за учење, едукација и за забава на младите во секој период од годината.

СУБВЕНЦИОНИРАНИ КУРСЕВИ ПО ИНФОРМАТИКА, МАТЕМАТИКА И АНГЛИСКИ ЈАЗИК за невработени лица и студенти во Општина Охрид коишто живеат во семејства со ниски месечни примања или семејства во социјален ризик.

СУБВЕНЦИОНИРАЊЕ НА ТАЛЕНТИРАНИ МЛАДИ ЛУЃЕ коишто покажуваат талент во одредена област и се истакнуваат на натпревари.

СТИПЕНДИИ ЗА НАЈДОБРИТЕ УЧЕНИЦИ И СТУДЕНТИ кои се истакнуваат во образованието и ја планираат својата кариера во областа на туризмот во Охрид.

ОТВОРАЊЕ РЕАЛНИ КОМПАНИИ ВО СРЕДНИТЕ СТРУЧНИ УЧИЛИШТА со цел младите да бидат што поподготвени за влез на пазарот на трудот.

ИЗГРАДБА И РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ДЕТСКИ СОВРЕМЕНИ ИГРАЛИШТА.”

“Заокружи 7 за Промени, Проекти, Победи! 7 за Младите и нивна светла иднина во Охрид! 7 за победа на Д-р Кирил Пецаков и советничко мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова на Македонија“, порача Здравевски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Повредата на бебето е настаната при земање крв за анализи“: Комисија ќе го истражува случајот на Детска клиника

Мемеди синоќа заедно со министерот за здравство Арбен Таравари го посетија семејството на тримесечното бебе. МАКЕДОНИЈА ВО ПОНЕДЕЛНИК „Повредата на бебето е настаната при земање крв за...

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...