30.9 C
Ohrid
вторник, јули 16, 2024
ПочетнаМакедонијаЗаев го скина првото јаболко во Ресен, почна Преспански јаболкобер

Заев го скина првото јаболко во Ресен, почна Преспански јаболкобер

Да продолжи афирмацијата на надалеку прочуеното преспанско јаболко и неговите вредни производители, агротуризмот, стопанските и културните достигнувања во организација на локалната самоуправа, Владата и Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство ги креираат сите неопходни политики за поддршка на земјделството, па така и за стимулирање и развој на овоштарството. Тоа го правиме во контиунитет во двата мандати на оваа Влада, рече денеска премиерот Зоран Заев на отворањето на традиционалната манифестација „Преспански јаболкобер“ во Ресен.

Во 2018 година, за 20 отсто ги зголемивме субвенциите за одржување на овошни насади за земјоделците со развоен капацитет, а субвенцијата за предадени јаболка се зголеми од 2 на на 3 денари по килограм. Во 2019 година субвенцијата за одржување на насади е повторно зголемена и тоа од 33.000 денари на 41.000 денари по хектар. Дополнително, кај оние овоштари кои имаат од 1 до 5 хектари поддршката порасна од од 39.600 на 50.000 денари по хектар. За да ги охрабриме и поддржиме овоштарите кои имаат насади во подрачја со ограничени можности во области над 700 метри надморска височина, субвенциите ги зголемивме за дополнителни 15 отсто, односно поддршката изнесува 57.500 денари по хектар, рече Заев.

Премиерот посочи дека оваа година и покрај коронакризата и глобалната економска криза, државата ги исплати субвенциите за овоштарство во износ од околу 9,5 милони евра. Во подрачните едници на МЗШВ поделени се картичките за зелена нафта со што, како што рече, помагаме да се намалат производствените трошоци.

Успешно ја реализиравме мерката рурална жена. Потпишани се 250 договори со вкупна вредност од околу 37.000.000 денари. 265 млади земјоделци добија грант од по 20.000 евра. Вкупната вредност на оваа мерка е 3,1 милиони евра. Реализацијата на Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2021 година исто така бележи висок степен на реализација од почетокот на годината и континуирано досега. Само во првите два квартали објавени се седум јавни повици за финансиска поддршка, нагласи Заев.

Според Заев за периодот од 1 јануари заклучно со 30 јуни 2020 реализирани 718, 8 милиони денари денари, што претставува реализација од високи 75 отсто кои се однесуваат на капиталните инвестиции. По Програма за финансиска поддршка во земјоделството, за субвенции до сега се исплатени 6.1 милијарда денари, или реализација од 86 отсто. Потсети дека оваа година стартуваше проектот со Светска Банка – Проектот за модернизација на земјоделството, кој е со вкупна вредност од 46 милиони евра и содржи огромна развојна компонента за земјоделството, со сериозен позитивен импакт врз вкупната домашна економија…Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, пак, потсети на зголемените субвенции, картичките за зелена нафта и додаде дека во Ресен се доставени околу 2.000 картички. Посочи на воведувањето на мерките за мотивација на младите земјоделци и руралните жени и нагласи дека од особено значење е усогласувањето на нашата правна регулатива со европската. Конкретно во делот на здравје на растенијата, што подразбира и намалена употреба на агрохемиските средства односно помалку пестициди.

Токму Ресен е пример на успешна интегрална заштита на јаболка и се помала употреба на производите за заштита на растенија, која во последните 10 години е намалена за 30 отсто, рече Хоџа.

Според него, преспанските јаболкопроизводители можат да се гордеат со квалитетот на преспанското јаболко. Потенцира дека се повеќе јаболкопроизводители се одлучуваат за органско производство, што претставува уште еден развоен момент, особено ако се знае дека побарувачката на органски земјоделски производи на европскиот пазар од година во година е се поголема, а преспанските јаболкопроизводители успешно го следат тој светски тренд.

Како што рече градоначалникот на општина Ресен Живко Гошаревски, во Преспа јаболкото значи живот.

Над 3.000 семејства се поврзани со јаболкото од кои една половина, директно зависат само од него. Тука секој ден, секој разговор, започнува и завршува со јаболкото. Од година на година, врската помеѓу човекот и јаболкото станува се посилна и понераскинлива. Преспани, поминале низ многу тешки периоди, низ многу премрежја со временски непогоди и тежок пласман пласман на јаболкото, Но, вербата за едно подобро утре останала и тоа е лајтмотивот, што нашиот земјоделец го носи напред, рече Гошаревски.

Нашето јаболко, како што рече, не претставува симбол на раздорот, туку напротив симбол на мирот, соработката и пријателството помеѓу народите.

Според него, манифестацијата „Преспански јаболкобер“ од година во година станува заштитен знак за Преспа. Почетоците на манифестацијата во нашата општина, како што рече, беа скромни, но со текот на годините манифестацијата станува бренд, по кој што Преспа започнува да се распознава како во државава така и во регионот.

Со својата богата спортска и културно-уметничка програма, Преспа стана вистински промотор на македонската култура и традиција, а во исто време и голем број на познати културно-уметнички работници од Црна Гора, Хрватска, Албанија, Бугарија, Србија беа гости токму на Преспанскиот Јаболкобер, рече Гошаревски.

На денешниот голем христијански празник, Крстовден, првото јаболко го откинаа премиерот Заев, министерот Хоџа и градоначалникот Гошаревски со што симболично се означи почетокот на бербата на јаболка во Преспа.

Извор: Република Мк

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Наместен случај: Од „претепано“ бебе, до казни и стресови за медицинската сестра, на крај работата ќе заврши со „недоразбирање“

Веќе неколку денови во јавноста се врти приказната за „претепаното“ тримесечно бебе на скопската Клиника за детски болести од страна на медицинска сестра, но...

Камерите во Скопје уклучени- Први казни заработија полициски службеници !

МВР денеска објави снимки и информација дека тројца полицајци се гонат затоа што на возач наместо да му пишат казна за сообраќаен прекршок му...

Започна обединувањето на Македонците во Албанија.

Започна обединувањето на Македонците во Албанија. Прогласо на "Друштвото Преспа " го потпишат македонското друштво "Илинден" Некогашниот градоначалник на Пустец, Едмонд Темелко, во името на Друштво...

Кај браната Градче пронајдена е мртва 26 годишна кочанчанка

Вчера во 20:13 часот во полициската станица Кочани, од Јавното претпријатие Водостопанство било пријавено дека на подножјето на браната Градче било пронајдено тело на...