-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаДвајца работници се извлекле од огнот во „Жито Битола“

Двајца работници се извлекле од огнот во „Жито Битола“

Во моментот на избувнување на пожарот во поранешната фабрика „Жито Битола“ внатре имало двајца работници кои навреме излегле, изјави градоначалникот на Битола, Тони Коњановски.

Огнот избувнал на кровната конструкција, а во моментов го гаснат 27 пожарникари и 9 возила.

Градоначалникот рече дека објектот е во сопственост на „Ангро механизација жито Битола“, и опфаќа пекара, млин и силос. Општината побарала помош и од РЕК „Битола“, а нивно пожарникарско возило е тргнато кон местото.

Коњановски образложи дека станува збор за стар објект. Понудена е помош од Кавадарци, а разговарано е и со директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов и со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски

Од МВР претходно информираа дека досега нема пријава за повредени лица.

„На 23.01.2022 во 17.20 часот во СВР Битола било пријавено дека има пожар во фабрика за леб лоцирана во индустрискиот дел на Битола. Веднаш се упатени екипи на територијалната противпожарна единица Битола и полициски службеници и се преземаат мерки за гасење на пожарот. До сега нема пријава за повредени лица“, информираа од МВР.

Засега не се познати причините за избувнувањето на пожарот.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...