20.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаНема нови детали за катастрофалниот пожар во модуларната болница

Нема нови детали за катастрофалниот пожар во модуларната болница

Собранието засега не може да формира анкеткна комисија за пожарот во модуларната болница во Тетово, како што бараше опозициската ВМРО ДПМНЕ.Спикерот Талат Џафери, вели дека Собранието не можело да се меша во судски надлежности.И тие ќе чекале прво да завршела истрагата, па дури потоа можела да се формира комисијата.

Од Обвинителство пак,ниту денеска никако да се слушнат нови детали, ниту има информација,кога може да се очекуваат извештаите од вештачењата. Веднаш по трагедијата, државниот врв побара брза истрага,во која беа вклучени и германски експерти,но,причините за пожарот и натаму се непознати.Во Обвинителство велат,дека сеуште се прибираат докази и се работи на случајот.

Утре навршуваат точно три недели по катастрофалниот пожар, овде во тетовската модуларна болница.Местото и натаму е постојано обезбедувано, во случај да има потреба од дополнителни вештачења и анализи.Сликата од модуларната сведочи за големата трагедија, но,што ја пеплоса за само три минути, одговор сеуште нема.

Извор: Алфа.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...