26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаМицкоски: Да отвориме нови работни места за да ги вратиме луѓето во...

Мицкоски: Да отвориме нови работни места за да ги вратиме луѓето во Македонија, сега со СДСМ сме на дното на листите по животен стандард

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешниот митинг во Демир Капија истакна дека ситуацијата во државата е многу сериозна, а власта е отсутна од реалноста, државата со оваа власт тоне во криминал и корупција и токму затоа ова се избори кои одлучуваат за нашата иднина, дали ќе дозволиме да живееме во ваква држава или ќе се избориме за нова, подобра и поуспешна иднина, на проекти и победи.

Мицкоски потенцираше дека слоганот на власта за најдоброто од вашата општина, всушност е најлошото затоа што со СДСМ, Македонија ниже порази и Македонија е најкорумпираната земја во Европа, но и дека е најлоша во справување со пандемијата и тоа заради неспособноста на Заев и Филипче.
– Денеска имаме најголем број на починати од Ковид пандемијата, на врвот сме во Европа на наши сограѓани кои го загубија својот живот од ковид пандемијата. 14 луѓе изгореа живи, 14 луѓе во Тетово ги загубија своите животи и до ден денеска после неколку недели нема ниту еден човек кој ќе се охрабри да понесе орговорност преку неотповиклива одставка, туку се обидуваат преку политички трикови и го слушаме Заев кој вели дека нема потреба од оставки, дека тие направиле премногу и ќе чека некаква истрага. Но нема бегање од вистината, а тоа е дека 14 луѓе гореа поради неспособноста на Венко Филипче, пораид неспособноста на Зоран Заев, затоа што пуштија во употреба објект кој не требаше да го пуштат рече Мицкоски.

Мицкоски истакна дека власта е најдобра во една работа, а тоа е само во издавање на пасоши на нарко дилери, нема нарко трговец на Балканот кој нема македонски пасош кој му го издал Оливер Спасовски, па дури се проширија до Шпанија и Италија.

– Нема нарко бос кој нема македонски пасош, а денеска вие кога ќе отидете да извадите пасош мора да чекате со денови за термин за сликање, а потоа и денови да добиете пасош. Имаме вицепремиер за борба против корупција, кому најголемо достигнување му се десетици килограми запленет путер со изминат рок. Имаме генерален секрета на влада кој 4 години местеле тендери, за да денеска под превезот на тоа дека е во куќен притвор си се шета слободно, посочи Мицкоски.

– Ние нема да ветуваме многу, но тоа што ќе го ветиме, ќе го оствариме. Нам ни треба нова иднина, и знам дека ние ВМРО-ДПМНЕ по локалните избори и потоа по формирањето на ново парламентарно мнозинство ќе бидеме тие кои ќе ја креираат таа нова иднина, која ќе биде поразлична и поуспешна од ова секојдневие кое сега го живееме. Треба да изградиме заеднички патриотизам, кој ќе обединува, да ја победиме заедничката мака, да покажеме дека политичарите мора макотрпно да работат, заеднички да ги вратиме луѓето кои се иселија од Македонија, народот да има повеќе пари во џебот, да носиме добри вести да се радуваме на нови работни места, истакна Мицкоски.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...