26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаНема новости дали попишувањето ќе продолжи по предвидениот рок

Нема новости дали попишувањето ќе продолжи по предвидениот рок

Од Државниот завод за статистика нема конкретен одговор дали ќе побара дополнителен рок за завршување на пописот и по 30-ти септември, дознава Алсат.

Ова не били разговарано ниту на синоќешната владина седница, иако министерот за правда, Бојан Маричиќ вели дека верува оти се ќе заврши со време, но дека ќе чекаат на ставот на Заводот.

Од Алијанса за Албанците велат дека изјавата на министерот за правда отвара сомнеж дека Владата се меша во работата на Заводот за статистика. Тие, исто така, итно бараат продолжување на пописот.

„Го покануваме министерот да не дава такви изјави, бидејќи со изјави тој нема да го реши проблемот, туку само ќе ги покрие неговите лични каприци и оние на неговата влада. Од друга страна, повторно апелираме до Парламентот итно да се свика и да донесе одлука за продолжување на пописот“, рекоа од Алијанса за Албанците.

Во вчерашното соопштение тие велат дека намерно бил прекинат пописот во април за да се оневозможи албанската дијаспора да се попишува.

„Пописот се одложи, просто, за да спласне еуфоријата и мотивацијата на Албанците да се попишат. Дали некој е запознаен дека диајаспората од моментот на одложувањето комплетно го има игнорирано овој процес и не продолжи да се попишува. Значи, се докажува тоа што ние го велевме, дека ова е една политичка одлука преземена како одговор на масовното излегување на Албанците да се попишат“, велат од АА.

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски наведува дека нема да учествуваат на евентуалната седница за продолжување на пописот.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...