24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЅирнете во блиндираните автомобили на ТИТО: Кој од кој e поуникатен.

Ѕирнете во блиндираните автомобили на ТИТО: Кој од кој e поуникатен.

Од импозантните автомобили со кои се возеше Јосип Броз- Тито, најмногу значење им се придава на оние кои беа произведени од Мерцедес. Тоа не се обични автомобили, туку возила кои импонираат со сето она што го содржат.

Имаше 5„ Mercedes pulman 600 “, купени од 1964 до 1978 година. Првиот „Мерцедес 600“ пристигна во Југославија на 8. технички саем во Белград, по саемот во Франкфурт. Воодушевен од квалитетот на изработката, софистицираните технички решенија и карактеристики како што се 6.332 кубици, 250 коњски сили, Тито го нарача тогашниот прв Мерцедес 600, кој ќе ги замени американските автомобили, кои дотогаш беа главните за официјални настапи.

Mercedes опремен дури и со комплет за бричење

“Мерцедесот 600 од 1978 година е единствениот блиндиран мерцедес со шест врати од тоа време, фабрички блиндиран. Исто така, од фабриката” Мерцедес “велат дека само за потребите на тогашниот претседател на СФР Југославија Јосип Броз Тито тие го испорачале единствениот на светот со толку долго меѓуосовинско растојание.

Токму овој блиндиран Мерцедес, го смени начинот на производство во компанијата „Мерцедес“. Кратко време по купувањето, овој автомобил беше пренесен со авион во Финска заради официјална посета на самитот, но сите прозорци се разнишаа за време на транспортот. Автомобилот беше испратен на поплака, а потоа, еднослојните прозорци беа заменети со повеќеслојни.

Мерцедес 600 беше во самиот врв на понудата на автомобили кон крајот на шеесеттите години, а сите придобивки во него, првокласна кожа, систем за отворање на прозорецот, подвижен покрив и спуштање на задните седишта, се напојуваа со уникатен систем за компримиран воздух, кој тече низ целиот автомобил. Покрај мини-барот, посебена климатизација и радио, секој пулан 600 што го купи после тоа, по експресно барање на маршалот, беше опремен со најмодерни додатоци за бричење со огледало и колонска вода.

Тоа беа 5 такви Мерцедеси на број.

Шестиот автомобил е Ролс Ројс. Тоа е фантом од петта генерација, со волан на левата страна, шесто парче од направената прва серија. Аспираторот се отвора на страна и е продолжување на познатиот симбол Ролс Ројс – „Дух на екстази“. Бидејќи овој автомобил се користел и во лов, од двете страни има две големи светла кои ги контролираат лостите во кабината на возачот.

Има алуминиумски V8 мотор со волумен од 6,230 кубни сантиметри со SU карбуратори и 250 коњски сили, а истиот беше купен во 1960 година.

Иако постои заедничко мислење дека овој автомобил му бил даден на Јосип Броз Тито како подарок од кралицата Елизабета Втора од Англија, тоа не е вистина – тој е купен, иако кралицата се возеше во него како последен висок гостин во 1972 година.

За време на официјалните посети на Јосип Броз Тито, а подоцна до 2000 година на подоцнежните претседатели на поранешна Југославија, многу светски државници се возеа во овие автомобили, а последниот странски службеник што седна на задното седиште на блиндираниот Мерцедес беше претседателот на Белорусија- Александар Лукашенко.

Транспортирани државници, кралеви и странски делегации

Тогашниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито, беше транспортиран во овие возила за време на официјалните приеми на странските претседатели, државници, кралевите, суверените, во зависност од нивото на делегацијата, тој ги поздрави и ги испрати во овие возила кога дојдоа во Југославија.

Според информациите со кои располага српската армија, фабриката „Мерцедес“ во 1980 година, со оглед на тогашната состојба на Јосип Броз Тито, имајќи ја предвид неговата посветеност на автомобилите од овој бренд, направила проект и план за специјална намена, возило тип 600 со шест врати, што би му го подариле на Тито.

Бидејќи Тито во тоа време ја имаше ампутирано ногата, планот требаше да се влезе и излезе од инвалидската количка преку рампа, која ќе се спушташе странично кога влегуваше и излегуваше од возилото. Сепак, тој проект остана само како проект и тоа возило никогаш не се произведе, имајќи предвид дека по кратко време посе тоа, претседателот Тито почина.

Извор: Maшки Магазин

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...