21.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаОва е полицаецот Александар од Велес на кого му пресуди 23 годишна...

Ова е полицаецот Александар од Велес на кого му пресуди 23 годишна девојка!

Судско досие без затворски казни стои под името на полицаецот кој вчера настрада во расправија со девојка со која со години живеел во вонбрачна врска.

Имаат заеднички профил на фејсбук, но врската на долгогодишните партнери И.П. (23 години) и 40-годишниот полицаец Александар Ристовски заврши трагично во Велес вчера рано наутро, објави телевиизја Телма.

Помладата партнерка со нож ги избоде Ристовски, а обвинителството кое бараше и од судот доби 30 дена притвор за девојка, објави дека убиството се случило при вршење семејно насилство од осомничената.

Претходно, соседите за локалните медиуми изјавиле дека не чуле ништо, но претходно слушнале дека девојката е малтретирана.

Такви дела како семејно насилство или насилство не стојат во судското досие на убиениот, но велешкиот полицаец може да се најде во судски списи на повеќе предмети. Во два кривични предмети е осуден, во неколку граѓански парници е гонет од осигурителна компнаија поради неисплаќање на отштета, а има добиено и две парници против МВР после што наплатил пари од полицијата како бонус плата и за неисплатени прекувремени часови.

Најсериозни се двете кривини дела за кои има и пресуди, но бидејќи станувало збор за условни казни, Ристовски останал полицаец во СВР Велес (за отказ треба изрекување на минимум 6 месеци затвор или апсење за време на вршење на кривично дело за кое е запретена повисока затворска казна).

Првото дело е сериозен физички напад кој обвинителството го завело како кривично дело изнуда. Ристовски при делба на имот на неговата невенчана партнерка ја напаѓал сестрата на партнерката. На јавно место ја давел сестрата и и се заканувал дека ќе и го скрши вратот. Потоа, две недели по првиот инцидент во септември 2016-та, ја нападнал жртвата и во нејзиниот дом и и се заканувал дека ќе ја запали сосе куќата.

Во пресудата за предмет К.422/17 на Основен суд Велес стои:

На ден 13.09.2016 година околу 14.00 часот, пред деловниот простор на нотар М. Х. П. кој е лоциран во В., обвинетиот Александар Ристовски од В. Со намера за друг-за својата вонбрачна партнерка П. И. од В. да прибави противправна имотна корист, се обидел со сериозна закана да го присили сведокот-оштетената П. И.1 од В. да стори нешто на штета на својот имот, на начин што, додека сестрите П. И. и П. И.1 двете од В. стоеле пред канцеларијата и разговарале околу давањето на наследничката изјава во оставинската постапка која се водела за нивниот покоен татко, пристапил обвинетиот Александар Ристовски од В. при што го стегнал сведокот-оштетената П. И.1 за задниот дел од вратот и и се заканил со зборовите:ќе ти го скршам вратот ако не и ја препишаш куќата на сестрати пред нотарот, но сведокот- оштетената П. И.1 од В. успеала да избега дома, па намерата на обвинетиот, Александар Ристовски од В. останала нереализирана.
2.На ден 27.09.2016 година околу 07.00 часот, пред куќата лоцирана во В., обвинетиот Александар Ристовски од В. со намера за друг-за вонбрачната партнерка П. И. од В. да прибави противправна имотна ко-рист, се обидел со сериозна закана да го присили сведокот-оштетената П. И.1 од В. да стори нешто на штета на својот имот, на начин што, откако стасал пред нејзината куќа почнал да тропа по вратата и прозорците од истата, се обидувал да ги скрши ролетните од прозорците со цел да влезе во куќата и при тоа на сведокот- оштетената П. И.1 од В. и упатувал сериозни закани по нејзиниот живот дека:ќе ја запали куќата заедно со нејзе и нејзиниот вујко-сведокот С. Н. од В. доколку сведокот-оштетената П. И.1 од В. не се откаже од својот наследнички дел кој по закон и припаѓал како наследник на нејзиниот татко во оставинската постапка поведена пред нотар, но сведокот-оштетената П. И.1 од В. успеала да повика полиција, па намерата останала нереализирана.

За повеќе деТУКАтали

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...