17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЈанев- Сме за решение но стоиме на нашата резолуција-Македонците се Бугари, а...

Јанев- Сме за решение но стоиме на нашата резолуција-Македонците се Бугари, а македонскиот јазик е само бугарски дијалект

Премиерот на Бугарија, Стефан Јанев вели дека во однос на Северна Македонија, Владата во Софија има намера да го продолжи курсот што досега го водеше, односно да го заштити бугарскиот национален интерес на најдобар можен начин. „Нема да има промена на бугарската позиција, бидејќи e поставена од Народното собрание на Бугарија, земјата нема да биде уценувана“, вели Јанев и додава дека формулата ќе се најде по изборите што ги очекуваат Бугарија и Македонија

Според Јанев, бугарскиот национален интерес е поврзан и со интересот на другите нации во ЕУ.

„Но, не треба да се дозволи спорот меѓу две соседни земји да се пренесе во ЕУ. Бугарија мора да се фокусира на дијалог и постојан контакт, со властите во Република Северна Македонија да се бара решение во име на нашата заедничка иднина, коментираше премиерот Стефан Јанев, додавајќи дека треба „да не се закопаме во минатото, туку да бараме решение во иднината”, изјавил Јанев за БНТ, а пренесе МИА.

Бугарските тврдења, нагласува, се слушнати доволно добро и од македонска страна и од нејзините европски партнери.

„Бугарија сака нормален дијалог, сака да го запре јазикот на омразата, како и воспитувањето за омраза кон Бугарија. Сака и да го запре лошиот однос кон луѓето со бугарска самосвест во Северна Македонија. Така овие работи ќе се решат и ќе се најде вистинската формула“, коментира Јанев, додавајќи дека се надева дека ова ќе се случи во блиска иднина.

Според него, по крајот на октомври и ноември, кога има политички избори во Македонија и Бугарија, дијалогот ќе добие нова смисла.

„Нема да има промена на бугарската позиција, бидејќи тоа го постави Народното собрание на Бугарија, земјава нема да биде уценувана“, изјавил Јанев.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...