6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаФрлена бомба во куќата на Габриел Бајрам

Фрлена бомба во куќата на Габриел Бајрам

Непознати лица на 30 септември преку видео повик и пораки му се заканувале по животот на Габриел Бајрам и неговото семејство, кој е претседател на „Сојуз на ромите во Македонија“ доколку неговата партија не се повлече од кампањата за локалните изброри, дознава „Фокус“.

Според информацијата, Бајрам овие пораки ги добил за време на промоцијата на кандидатот за градоначалник на општина Гевгелија, Сашко Поцков.

 

 

Доколку во наредните 48 часа не се повлечете од сите активности ќе ви испратиме порака од која ќе сфатите дека сме сериозни!!, гласела пораката.

Како што дознава „Фокус“ бидејќи овие пораки биле пријавени во полиција, а Бајрам не презел чекори за повлекување од кампањата, вчера, втори октомври непознато лице фрлило бомба во дворот на семејната куќа на Бајрам.

Непосредно по ова, тој добил и друга порака : Дали ја доби пораката имаш уште една шанса, ти даваме 48 часа да се повлечете од изборите.

Според информациите на „Фокус“ направена е само материјална штета, случајот е пријавен во полиција, а од семејството на Бајрам кратко го потврдија тоа за „Фокус“

Во семјната куќа која ја изгради Амби Бајрам, покрај Габриел живее и најстариот брат Шабан со семејството каде живеат и мали деца.

Бајрам е кандидат за советник на град Скопје, на 10 место на листата на СДСМ, а неговиот помал брат Елвис е носител на листата за советници на СРМ во Шуто Оризари.

Вики Клинчарова Фокус

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...