17.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаКонечно некој помисли и на лицата со посебни потреби !!!

Конечно некој помисли и на лицата со посебни потреби !!!

Во предизборната кампања од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата денеска најавија проекти за подобрување на условите за живот и образование на лицата со посебни потреби.

Проектот инфраструктурно приспособување на кабинетите за инклузивно училиште за учениците со посебни образовни потреби предвидува и обезбедување алатки за професорите како и обезбедување ефикасна инклузија за учениците со посебни образовни потреби, истакна кандидатот за советник во Општина Охрид од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Ана Крстеска.

Крстеска најави и изработка на софтверски решенија како помагала во наставата во соработка со стручните средни училишта и универзитетот „Св. Апостол Павле“

Сложеноста на активностите што се извршуваат во наставата бара поддршка во вид на софтверски решенија што се приспособени со специфичните потреби на наставата. Изградба, уредување и адаптирање на сместувачки капацитети и плажи за лица со посебни потреби со цел збогатување на туристичката понуда на Охрид за оваа целна група. Изградба на патека за слепи како предуслов за обезбедување самостојно живеење и непречено движење на слепите лица, како и бесплатен јавен превоз за лица со посебни потреби, најави Крстеска.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...