Синот на Муса Џафери го гонат за насилство откако го натепа Бислимовски

Скопското обвинителство до кривичниот суд поднесе обвинителен предлог против синот на Муса Џафери, Аријанит Џафери за нападот врз претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимовски. Тој се гони за кривично дело насилство.

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик, велат за Фокус од Обвинителството.

Муса Џафери е сопственик на компанијата за снабдување со електрична енергија „У пауер“, а причина за нападот е постапката за одземање лиценца на фирма која се занимава со снабдување со струја.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here