22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаОсми ден изборна кампања - на Филипче му текна да препорача посетителите...

Осми ден изборна кампања – на Филипче му текна да препорача посетителите да носеле маски, а политичарите не се пример за тоа

Политичарот Венко Филипче не ги почитува ковид протоколите, ама министерот Филипче бара од политичарите да носат маски и да држат дистанца. Ниту политичарите, ниту граѓаните на митинзите не ги почитуваат мерките кои се донесени од истата Власт која организира вакви масовни собири, а во објектите каде се презентираат изборните програми, вработените не бараат вакцинални сертификати. Епидемиолозите секојдневно предупредуваат дека митинзите можат дополнително да ја разгорат пандемијата. Осми ден од изборната кампања, Филипче се сети да и даде препораки на јавноста, како да се однесува кога во исто време има пандемија но и се ближат избори.

„На митинзите добро е граѓаните да носат маски. Без разлика на тоа што нема официјална препорака. Јас ќе препорачам до сите партии, иако нема протоколи на отворен простор. Мора да го сочуваме здравјето на граѓаните“ – рече Филипче.

Јавноста алармира за двојни стандарди на Власта – која самата повикува на почитување на ковид протоколите, но веројатно не е добар пример за граѓаните. На митинзите, политичарите се прегрнуваат и стојат блиску еден до друг. Ниту тие што се обраќаат ниту партиските активисти кои стојат позади нив не носат маски, но и во публиката ретко може да се види некој кој носи маска. И покрај тоа што на сите видеа и слики јасно се гледа дека кандидатите и лидерите не носат маски, Премиерот Заев се правда и тврди дека граѓаните кои доаѓале самоиницијативно биле тие кои не држеле дистанца.

Целиот текст тука.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови, градоначалникот Пецаков успеа да го реализира проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со...

После повеќегодишното барање на сите фудбалски школи и фудбалски клубови успеавме да го реализираме проектот за осветлување на помошното фудбалско игралиште со вештачка трева....

Детали од МВР за убиството во Кратово-36 годишната В.И со нож го заклала сопругот и свекорот !

Полициски службеници од ОВР Кратово вчеравечер околу 22:08 часот, ја лишиле од слобода В.И.(36) од Кратово. -Таа се сомничи дека во семејната куќа во Кратово...

Холандскиот турист бил каснат од отровната змија додека ја разгледувал Самоиловата тврдина во Охрид.

Холандскиот турист кој за малку ќе го загубеше животот поради тоа што немало серум во болницата во Охрид, бил каснат од отровната змија додека...