22.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаМакедонијаПописот ја искачи Македонија на чекор до врвот за најголема смртност од...

Пописот ја искачи Македонија на чекор до врвот за најголема смртност од КОВИД-19, повеќе од 10% граѓани биле заболени

Со првичните пописни резултати, смртноста од Ковид во државата се искачи на 3.659 починати на милион жители, додека по старите податоци веб сајтот worldmeters Македонија имаше 3.218 починати на милион жители.

Со ова „пописно“ зголемување, Македонија која и онака високо котираше на табелата за смртност од Ковид (беше трета во светски рамки и втора во Европа) сега се искачи за уште едно место погоре и е на прво место на стариот континент (ја престигна БиХ која има 3.267 починати на милион жители).

На светско ниво, Перу останува на прво место со 5.946 починати на милион жители, а вкупно досега починале 199.485 Перуанци.

Со вкупно преброени 1.832.696 жители на пописот 2021-ва, државата сега има и поголем процент на заразени наместо досегашните 9,23% од популацијата. Сегашните 192.478 заболени, според новите податоци од пописот, всушност се 10,5% од популацијата. Така Македонија од досегашното 44-то место во светот според веб сајтот worldmeters, се пробива на 33-тата позиција по бројот на заболени на милион жители.

Веб сајтот worldmeters, за Македонија ги користеше податоците дека во државата има 2.083.267 граѓани.

Миомир Серафиновиќ Телма

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...