7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаUncategorized @mkБагерист сакал да го прегази претседателот на месната заедница Леуново

Багерист сакал да го прегази претседателот на месната заедница Леуново

Жителите на Леуново, Маврово, Никифорово и Маврови Анови најавуваат протести за утре за да кажат стоп на бетонизацијата со дивоградби во ова природно подрачје околу вештачкото езеро, а ќе бараат ревизија и мораториуми на Деталните урбанистички планови, пишува Телма.
Тие потенцираат дека и покрај забраните за градба на делот во близина на хотелот Радика, таму продолжува да се гради и тоа е уште една дополнителна причина за протестот.

На терен работат багери, покажуваат фотографии испратени до Телма иако пред речиси два месеци е издадено решението за уривање на 9 куќи што наместо да бидат отстранети од инвеститорот, забрзано се градат.

При обидот да го спречат градењето и да ги побараат дозволите за градба на увид, жителите и претседателот на месната заедница Леуново тврдат дека биле нападнати односно првиот човек на локалната заедница пријавил во полиција дека багеристот сакал да го прегази по наредба на човек од обезбедувањето на објектите кои треба да се уриваат.

Од полицијата го потврдија инцидентот и соопштија дека го информирале обвинителството за да преземе постапки од нивна надлежност. Претседателот на месната заедница бил повреден откако багерист двапати го туркал со градежната машина.

-На 29 октомври 2021 година во 14 часот и 45 минути В.Л.(61) од гостиварско Леуново во СВР Тетово пријавил дека по претходна вербална расправија за градежна парцела во ова село, на која се изведувале градежни активности, во два наврати бил турнат од работна машина (багер) што ја управувал С.Т. На туркањето му претходело инсистирање од В.Л., во својство на претседател на Месна заедница Леуново, багеристот да покажел градежна дозвола, но лице од обезбедување наводно му кажало на багеристот да го прегази доколку им ја попречува работата. Известен е Јавен обвинител и разговарано е со сите лица инволвирани во случајот, ни одговорија од МВР.
Извор:Телма

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...