22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаЗа прв пат во историјата Охрид добива компјутер- магнетна резонанца

За прв пат во историјата Охрид добива компјутер- магнетна резонанца

Македонскиот здравствен систем во изминативе 3 години вистинска ренесанса. За прв пат во поновата историја во државава се вреднува трудот на медицинските работници нешто што до пред три години беше мисловна именка, лекарите со вреднувањето на трудот, медицинските сестри, и помошниот медицински персонал заслужено ги добија покачувањата на платите, за прв пат во историјата на македонското здравство се обезбедија на позитивна листа лекови за лицата со ретки заболувања, заживеа трансплатацијата на органи, но и се изврши и опремување на сите болнички установи на ниво на Република.

ЈЗУ Специјална болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо” – Охрид, а со тоа и градот Охрид, но и околните градови благодарение на заложбата на министерот Венко Филипче после 50 години Охрид доби компјутер- магнетна резонанца. Ваквиот апарат за прецизна дијагностика веќе се монтира во ЈЗУ Специјална болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо” – Охрид и најкасно за две недели ќе биде пуштена во работа. Ваков компјутерски дијагностички апрат е од витално значење за пациентите од Охрид и околните градови, затоа што досега се чекале редови во приватни дијагностички центри во Битола и Скопје, а сега сите услуги во корист на пациентите ќе бидат на едно место, со што министерот за здравство, предводено од минбистерот Венко Филипче кажаа и докажаа дека здравјето на граѓаните нема цена.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...

Лена е најмладиот мајстор за бурек, почнала да меси на петгодишна возраст

Во Обреновац се наоѓа пекарата Тијана во која работи малата Лена. Кариерата ја започнала кога имала само пет години, кога ги направила првите колачи. Девојчето...