18.9 C
Ohrid
петок, јули 19, 2024
ПочетнаМакедонијаМаксим: Баба ми на 94 години е жив сведок дека Бугарите не...

Максим: Баба ми на 94 години е жив сведок дека Бугарите не го ослободиле Куманово (ВИДЕО)

Духот на Крапошовци во Куманово го понел повторно да се кандидидира за функцијата градоначалник, вели актуелниот градоначалник и независен кандидат за Куманово, Максим Димитриевски во гостување за „Утрински брифинг“.

– Ние имаме два Карпоши. Такви сме по темперамент, по убедување. И кога учествуваме во нешто да создадеме и да срушиме нешто што било лошо, а потоа кога гледаме дека поединци со кои заедно сме се бореле стануваат уште полоши од тоа против тоа што сме се бореле, не можеме да молчиме, туку мораме да застанеме на страна на народот.

Народот ме води, затоа што повеќе од јасно е дека народот не се согласува со тоа што се случува и на државно и на локално ниво од страна на поединци. Недозволиво е да се узурпира партија, а потоа да се узурпира и државата. Тоа го имавме во минатото и моја обврска е да го спречам тоа, а притоа да продолжам во континуитет да го развивам својот град и да дадам придонес за развој на својот град и своите граѓани да живеат поубаво- вели Димитриевски.

Градоначалникот потсети на причините за кои во изминатите години се спротивставил со свој став за одредена проблематика.

-Ако се сеќавате првпат кога беа поделени парите од Фондот за иновации на свои блиски компании, јас тогаш првпат реагирав. Потоа, кога се случи фамозната набавка на реагенси во Министерство за здравство за околу 40 милиони евра и тогаш реагирав, па се поништи таа тендерска постапка.

Подоцна имавме состојба за којашто изнесов свое мислење во делот на она што значи менување на половите. Јас немам против ништо, ЛГБТ заедницата, секој има право да живее на свој начин, но да плаќате од Фондот за такви работи, а притоа во Куманово да немате мамограф е апсолутно неприфатливо.

На крајот, короната си го кажа своето. Некои правила важеа за други градови, на пример за Дебар, а за Куманово немаше изолација. Се зборуваше дека ќе имаме 2.000 позитивни случаи, ја гледате бројката. Одамна смртни случаи ја помина таа бројка.

И тогаш, ме ставија во самоизолација, поднесуваа кривични пријави. Имам континуиран став. Чашата ја прелеа прашањето околу тоа кој тоа го ослободил Куманово.

Не може Бугарите да го ослободат Куманово, бидејќи овие споменици кои се околу нас, всушност се направени во чест на тие кои загинале од бугарскиот фашистички окупатор. Имам сопствени станови и го застапувам својот град. Не можеме да избегаме од нашата етно генеза. Таа е нашата жива историја. Баба ми има 94 години, живи сведоштва имаме во Куманово и треба да го промениме ставот? – праша Димитриевски.

Видео Тука

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...