24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаТалевска: За Тетово треба истрага како во Романија

Талевска: За Тетово треба истрага како во Романија

Несреќата во модуларната во Тетово е трагедија од невидени човечки размери, но разочарување е целиот правосуден систем, затоа што се уште немаме обвинение покренато за овој случај, додека за малата Тамара имаше во рекордно време обвинение против 12 лица. Сега толку време помина и нема никаков исход, вели новинарката Ивона Талевска за „Заспиј ако можеш“ на Алфа.

Талевска истакна дека Обвинителството треба овој случај што побрзо да го процесиуира, бидејќи се работи за најголема трагедија што ни се случила покрај губењето на животите на над 6.000 луѓе во корона кризата и посочи дека во Романија пожарот во ковид болницата се истражува како убиство со предумисла.

Таа сепак додава дека прашање како истото ќе го процесуираат имајќи предвид дека премиерот ја компромитира и ја политизира за што коментира и екс судијата Туфегџиќ.

Денес судијата Туфегџиќ прецизно за истрагата во тетовската болница посочува во премиерот Заев дека ја компромитира истрагата за пожарот во тетовската болница и дека истата ја политизира, да го обезвредни понатамошниот тек на истрагата, рече Талевска.

Талевска посочи дека уште едно прашање колкава е желбата на обвинителството бидејќи истото функционира како продолжена рака на власта, за пресметка со политички неистомисленици, било тоа да се членови на политичка партија или медиуми и затоа и правосудниот систем ни е таков каков што е и има лоши оценки од ЕУ.

– Правосудниот систем нема добра оценка од ЕУ, катастрофална е оценката. За тоа коментираа и обвинители, судии, и адвокатската фела. Има многу работа за обвинителството овие денови, многу криминални афери кои одат до самиот врв на власта и вертикално до сите структури, но тоа во моментов е продолжена рака на власта за справување со неистомисленциите, а не да ги гони криминалот и корупцијата во државата, нагласи Талевска.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...